Šenovské sokolky v Rakousku

V Rakouskem Dornbirnu dne 13. července 2019 po sedmi dnech, vyvrcholila 16. světová gymnaestráda. Česká republika se v počtu 69 zemí a více než 18 000 účastníků z pěti kontinentů světa, určitě neztratila. Nejpočetnější byla výprava Švýcarská přes 3000 cvičenců. K rakouským sousedům přijelo z České republiky 883 cvičenců. Šenov zastupovalo šest žen tělocvičné jednoty, spolu s 484 sokoly České obce sokolské. Zasloužené ovace sklízela, naše hromadná skladba Česko – Slovenská s názvem Spolu. Patřila mezi nejpočetnější hromadné skladby gymnaestrády. Předvedli jsme ji na stadionu v Bregenzu, nedaleko Bodamského jezera.

Pódiová vystoupení probíhala v 8 halách na výstavišti v Dornbirnu od 8. do 12. července 2019. Národní večery, (Švýcarsko, Rakousko, Severské země – Finsko, Dánsko, Švédsko a Norsko, Německo, Portugalsko, Itálie, Japonsko & asijští přátelé a Panamerická gymnastická unie – Kanada, USA, Mexiko, Brazílie, Chile a vybrané státy Jižní Ameriky) probíhaly od 8. do 11. července 2019 v halách na Výstavišti v Dornbirnu.

Závěrečný ceremoniál XVI. Světové gymnaestrády proběhl 13. července 2019 na Stadionu Birkenweise v Dornbirnu, opět za účasti cvičenců všech národních výprav. V tomto ceremoniálu, vystoupili opět čeští sokolové společně  Velkou Británii, Dánskem, Německem a Afrikou, se svou skladbou SPOLU. Patřila k nejsledovanějším a nejúspěšnějším hromadným vystoupením. Na závěr holandští gymnasté pozvali všechny zúčastněné na XVII. Světovou gymnaestrádu, která se bude konat od 30. července do 6. srpna 2023 v Amsterodamu.

Prožily jsme nezapomenutelné chvíle a velmi přátelská setkání s místními obyvateli. Ubytování ve škole Feldkirchu, ve spacáku na zemi na nafukovacích matracích, s úžasným výhledem na panorama zasněžených Alp. Velmi chutné stravování v jídelně pro 3400 osob.

Obdiv si zaslouží všichni organizátoři, a řady dobrovolníků, kteří s touto akci pomáhali. Tyto okamžiky se už nikdy nebudou opakovat a my si vážíme toho, že jsme se mohly Světové gymnaestrády 2019 zúčastnit. Děkujeme za finanční příspěvek naší tělocvičné jednotě, městu Šenov a Moravskoslezskému kraji.

Za T. J. SOKOL Šenov, Slívová Libuše.